KIEDY JESTEŚMY

Witam w dziale poświęconym na temat uniwersum, w którym toczy się akcja powieści „Requiem Upadłych”. Jestem niezmiernie usatysfakcjonowany twoją obecnością tutaj. Wszystkie informacje, jakie są zamieszczone w następujących działach, znajdują się również w książce, ale dzięki udostępnieniu ich tutaj, możesz zaznajomić się ze światem przeze mnie wykreowanym już teraz.

Na początek może wypadałoby powiedzieć coś o samych realiach, w jakich umiejscowiłem akcję mojej opowieści. Tak więc, zapraszam do lektury, życzę mile spędzonego czasu.

Steampunk, czyli kiedy ja jestem

Definicja steampunku: Jest to nurt stylistyczny w kulturze (tzn. w literaturze, filmie, komiksie, modzie), odmiana fantastyki naukowej oraz boczna gałąź cyberpunku. W przeciwieństwie do cyberpunku świat i jego technika opiera się na mechanice, a nie elektronice. Utwory steampunkowe najczęściej umiejscawiane są w alternatywnej rzeczywistości, w czasach przypominających epokę wiktoriańską bądź też w samej epoce wiktoriańskiej, tzn. erze rewolucji technicznej, wieku pary (rewolucja przemysłowa), skąd wzięła się również nazwa (ang. steam – para).

Pojęcie steampunk jest jednak brane w luźnym rozumieniu bardzo elastycznie. Utworem steampunkowym często nazywane są też dzieła umiejscowione w czasach średniowiecznych, w których znajdują się rzeczy i wynalazki nieodpowiednie do danej epoki.

Akcja książki „Requiem Upadłych, księga pierwsza” toczy się w latach 1700–1722 fikcyjnego świata fantasy, posiadającego elementy steampunku, w którym Wiek Pary zaczyna dopiero wkraczać w życie mieszkańców, a technologia opierająca się na mechanice ledwo raczkuje w miastach. Odkąd w połowie XVII wieku nastąpiła Rewolucja Parowa, w latach 90. owego wieku istniały już i rozwijały się koleje, ogromne elektrownie parowe zaczynały zasilać miasta, a mechanika stawała się nieodzowną częścią każdej większej metropolii.

Z racji tego, iż w moim świecie technologia nie zagościła jeszcze na dobre, a ma jednocześnie wielu przeciwników, spotkasz w nim również potężne pasma górskie, piękne i zielone doliny, czyste, błękitne jeziora, stawy, rzeki, wrzosowiska, łąki, pola, wsie, wioski i wiele, wiele więcej, a co najważniejsze: dziką i nieokrzesaną Matkę Naturę, która wciąż rządzi się swoimi prawami poza murami bezpiecznych i ciepłych mieścin.

Jest to świat, w którym każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Doświadczysz tutaj potęgi i ogromu możliwości, płynących z rozwijającej się technologii; odbędziesz długą i niebezpieczną podróż, podczas której za miastową bramą polegać będziesz tylko na swoim instynkcie i broni posiadanej przy boku, a także na lojalności towarzyszy, których zechcesz zabrać ze sobą. Pytanie brzmi: czy masz na tyle odwagi, by przekroczyć zurbanizowany próg miasta i znaleźć się w niebezpiecznym, acz pięknym nieznanym ci świecie, by osiągnąć swój cel?

Komentowanie jest wyłączone